Čištění a broušení
Čištění teracových, žulových, pískovcových nebo jiných kamenných schodů a podlah se nejefektivněji provádí kompletním přebroušením povrchu do potřebné jemnosti, čímž se odstraní zažraná špína, nánosy barev, lepidel nebo zvětralá a poškozená vrstva materiálu.
Broušení teraca nebo kamene zajistí:- vyčištění zažrané špíny, nánosů barev a lepidel
- srovnání a vyprofilování materiálu
- odstranění zvětralé a poškozené vrstvy materiálu
- obnovu a odhalení zdravého a čistého povrchu
- ukáže se jeho původní barevnost a dojde k jeho celkovému oživení
Především u teraca je však pouhé broušení pro celkovou obnovu povrchu nedostatečné a musí jít v ruku v ruce s precizními opravami, tmelením povrchu a kvalitní chemickou ochranou, včetně hloubkového zpevnění materiálu.
Povrch kamene či teraca může být po renovaci zdrsněný vyklepáváním (pemrlovaný), hrubě broušený (protiskluzový) nebo leštěný do hladka. Vždy podle potřeby a konkrétního použití a umístění.
Chemické čištění
U přírodního kamene lze místo broušení a mechanického opracování kamene zvolit chemické čištění a kartáčování. A to především u zachovalých schodů a podlah s vyhovujícím povrchem a tvarem. Jedná se především o cenově dostupnější alternativu, která co do vzhledu a kvality výsledné práce nelze srovnávat s broušením. U teraca navíc není chemické čištění příliš efektivní.